
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 51.3 mm |
| Width | 2.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Polyester |
| Housing Material | Plastic |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Style | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
Stock: 5093
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68848
Ext.Price$0.68848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68848 | $0.68848 |
| 10 | $0.58506 | $5.85060 |
| 25 | $0.55421 | $13.85525 |
| 50 | $0.52498 | $26.24900 |
| 100 | $0.49730 | $49.73000 |
| 300 | $0.46982 | $140.94600 |
| 500 | $0.44386 | $221.93000 |
| 1000 | $0.42265 | $422.65000 |
| 3000 | $0.40239 | $1207.17000 |
| 5000 | $0.38311 | $1915.55000 |
